Ponuku našich jedál doplnili dva nové burgre i chutné Poke Bowls | LETNÉ MENU
1. mája 2022Nová gurmánska burgrová trilógia a vylepšený Veggie Burger | ZIMNÉ MENU
29. novembra 2022Spoznajte pôvod pouličného jedla. Aké pochúťky nájdete vo svete a čím sme sa nechali inšpirovať my? | Streetfood
Spoznajte pôvod pouličného jedla. Aké pochúťky nájdete vo svete a čím sme sa nechali inšpirovať my? | Streetfood
Streetfood sa dnes nachádza už skoro v každom kúte sveta a výnimkou tomu nie je ani Slovensko, na ktorého území nájdeme obrovský počet rôznych prevádzok inšpirovaných streetfoodom. Či už je reč o ázijskom jedle, alebo o americkom či inom streetfoode, každý z predajcov si našiel to svoje.
Rovnaké pravidlo platí aj v našej reštaurácii Hajcer a okrem tradičných talianskych jedál sme si zamilovali ešte jednu krajinu, ktorá vylepšila európsku ideu hamburgera. Amerika považuje hamburger za národné jedlo a nemožno im tento fakt vyvrátiť. Recept na mäsovú placku však nepochádza od Američanov, ale z nemeckého mesta Hamburg, odkiaľ ho nemeckí imigranti dostali až do zámoria a veľmi rýchlo sa stal súčasťou miestnej kultúry. Ale mastné mäso v ruke nebolo ideálnym riešením počas krátkych obedných prestávok a práve tu prišiel kľúčový zlom – americký kuchár Walter Anderson vložil mäso do okrúhlej žemle, ozdobil ju nakrájanou cibuľou a vytvoril jedno z najpopulárnejších jedál súčasnosti.
Burgre nájdete aj v našom menu a hádajte čo, nechali sme sa pri nich inšpirovať americkým streetfoodom. Tento gastronomický trend sa však neustále vyvíja a na svetlo sveta prichádzajú ďalšie zaujímavejšie receptúry. Už ste ochutnali napr. Bacon Chesse Burger v našom prevedení? Hranolky zalievané cheddarom a slaninový džem sú len začiatok a pred nejakým časom pribudli na zozname jedál nové extrémne naložené kulinárske burgre. No ešte predtým, ako ochutnáte niečo úplne nové, nazrite spoločne s nami do histórie streetfoodu. Viete odkiaľ predaj pouličného jedla pochádza? Poznáte tradičný symbol streetfoodu v Mexiku či Japonsku? Odpovede na tieto otázky, ako aj veľa iných zaujímavostí, sme pre vás zhrnuli v dnešnom článku.
Odkiaľ pochádza pôvodný Streetfood?
Korene pouličného jedla nás vrátia späť do hlbokej histórie. Dodnes sa predpokladá, že prvý streetfood bol objavený v starovekom Grécku. Miestni obchodníci si vyberali frekventované ulice, do ktorých nosili vyprážané ryby a predávali ich okoloidúcim. Neskôr boli vytlačení aristokratmi do ústrania a predaj presunuli do prístavných oblastí medzi chudobných. Prístav a okolité ulice boli zrazu terčom hladných občanov, prevažne z najnižšej vrstvy, ktorí postavili základné piliere dnešného predaja pouličného jedla a započali novú éru vtedajšej gastronómie.
Urbanizácia a Streetfood išli ruka v ruke
Predaj pouličného jedla si našiel obľubu aj v starovekom Ríme, avšak taktiež ho prevažne preferovali len chudobní obyvatelia mesta, ktorí vo svojich skromných príbytkoch nemali pece a ohniská. Podobné vyprážané pouličné jedlá predávali aj v starovekej Číne, kde taktiež slúžili skôr ako potrava pre chudobných. Nejednalo sa však o žiadne nechutnosti. Lahodne vyzerajúce chrumkavé špeciality padli dokonca do oka aj miestnym členom cisárskej rodiny, ktorí pre ne posielali svojich poddaných.
Pouliční predajcovia v tých časoch nedokázali prehliadnuť obrovský záujem ľudí a ich čerstvé chrumkavé pochúťky vynachválili všetky vrstvy obyvateľstva. Boli sýte, lahodné a lacné. Čo bolo na tom všetkom najlepšie, kúpiť sa dali jednoducho na chodníku. Urbanizácia zasiahla aj Indiu, v ktorej mal streetfood od počiatku vzniku obrovský kultúrny význam, pričom aj v roku 2022 mu venuje pozornosť drvivá väčšina tamojšieho obyvateľstva. Predajcovia naďalej ostávajú verní klasickým prenosným vozíkom a dodržovanie tradícií berú ako duchovné poslanie. V hlavnom meste New Dillí sa dokonca každoročne koná národný festival Streetfoodu. Ľudia z celej krajiny sa stretnú na jednom mieste, aby odprezentovali rozmanitosť krajiny v kulinárstve. A verte nám, že práve India je na vrchole rebríčka s najväčším počtom predajcov streetfoodu. Ich chápanie pouličného jedla je totiž hlboko prepojené s duševným svetom a prírodou s významom šíriť medzi ľudí radosť. No a keďže jedlo je niečo, bez čoho by sme dlho neprežili, vidieť chutné jedlo bude pre ľudstvo vždy znamenať veľkú radosť. Alebo sa mýlime?
Cesta okolo sveta plného chutného streetfoodu
Jedlou so sebou, nezdravé jedlo a rýchle občerstvenie. Tieto tri výrazy sa stali synonymom streetfoodu, ktorý je dôležitou súčasťou každodenného života dnešnej hektickej spoločnosti. Streetfood dnes už naozaj nájdeme kdekoľvek vo svete a v každej krajine sa od seba značne líši. Či už za to mohla miestna klíma s odlišnými podmienkami na pestovanie alebo výrazný zásah kultúrnych vplyvov, ktoré priniesli do ulíc naozaj rôznorodú nádielku veľkého počtu ingrediencií.
Japonsko – Na zozname nemôže chýbať Japonsko, pre ktoré je streetfood neodlúčiteľnou súčasťou spoločnosti. Predajcovia sú takmer všade a dokonca sa každoročne v Tokiu konajú rôzne streetfoodové festivaly, kde nechýbajú tradičné jedlá z celého Japonska. Medzi tie najznámejšie patrí japonská knedľa z ryžovej múky odango či sashimi, výnimočná pochúťka z čerstvých surových rýb nakrájaných na tenké plátky so sójovou omáčkou. Nechýbajú ani morské plody, ako napríklad ustrice, chobotnice a krevety.
Blízky východ – V uliciach Izraela, Egyptu a Sýrie je veľmi populárnym streetfoodom falafel z mletého cíceru. V Egypte okrem iného miestni predajcovia ponúkajú pochúťku s názvom ful, ktorú by sme mohli prirovnať k hustému zeleninovému gulášu z fazule, cesnaku, cibule, papriky, citrónovej šťavy a viacerých korenín.
Mexiko – Mexické jedlo vám určite nemusíme predstavovať a určite ste sa s ním už stretli. Najpopulárnejším streetfoodom je tacos rôznych druhov, od mäsových po zeleninové. Popularite sa teší napríklad aj pokrm huaraches, ktorý je pripravovaný z mäsového cesta, zemiakov, salsy, rozdrvenej fazule a iných surovín s obsahom bielkovín.
Thajsko – Ďalšia krajina, ktorej preferencie nájdeme tiež v štipľavých jedlách. Na trhoch ponúkajú aj rôzne druhy rýb, z ktorých pripravujú omáčky vo všelijakých kombináciách. Najklasickejším thajským jedlom je Pad Thai. Ryžové rezance podfarbené rybacou a tamarindovou omáčkou pripravované v rozpálenom woku, do ktorého pridávajú rôzne iné ingrediencie ako krevety, kuracie mäso, cibuľka, kokosový cukor a iné. Medzi obľúbený streetfood patrí samozrejme aj mäso na paličke. V Thajsku však vo všeobecnosti platí, že akýkoľvek streetfood na drevenej paličke (mäsové guličky, krevety, kalamár, klobásy) je veľmi chutný, ale aj veľmi nezdravý.
Indonézia – Pouličné jedlo si našlo svoje miesto aj v Indonézii a vyznačuje sa výraznými pikantnými tónmi. Veľká časť streetfoodu je vyprážaná a najznámejšími pochúťkami na zozname sú napr. lievance, ryžové jedlo s kúskami kuracieho mäsa a zeleninou nasi goreng či vyprážané kuracie na oleji ayam goreng.
Nové burgre inšpirované americkým streetfoodom
Od tohto týždňa pribudli na našom zozname jedál nové burgre, ktoré sú taktiež do značnej miery inšpirované americkým streetfoodom. Na ich receptúre sme pracovali niekoľko mesiacov, ale nakoniec sme tento tvrdý boj doviedli do úspešného konca. Kombinácia rôznych ingrediencií do seba nakoniec zapasovala a výsledok si u nás môžete vychutnať kedykoľvek do konca roka.
Burger Wagyu a Cheddar
Základ burgru tvorí hovädzie mäso chuck-roll Wagyu v domácej kvaskovej žemli. Pridali sme taktiež aioli z pečeného cesnaku, cheddar salsu, pancettu a smaženú cibuľu. Celkový pocit plnohodnotného jedla perfektne dopĺňajú aj domáce hranolky, grilovaná kukurica a coleslaw. A keďže túto chutnú novinku smerujeme viac k mierne pikantnejším jedlám, podávame k nej diabolský dresing. Ak si však potrpíte skôr na opačnú stranu mince, teda sladšie jedlá, nezabudli sme ani na vás.
Burger Wagyu a hermelín
Aj v tomto prípade používame výhradne hovädzie mäso chuck-roll Wagyu a domácu žemľu. Rovnakými ingredienciami sú tiež aioli z pečeného cesnaku a talianska slanina pancetta. Všetky ostatné ingrediencie sme sa snažili doladiť do posledného detailu a vyvážiť všetky chute, od sladkých po slané. Tie sladšie dotvárajú brusnice, avokádo a javorový sirup. Nechýba samozrejme grilovaný hermelín a burger je pripravený ka servírovaniu. Prílohu dotvárajú domáce hranolky preliate cheddarom, coleslaw a BBQ omáčka.
To by bolo z dnešnej cesty okolo sveta chutného streetfoodu všetko a veríme, že ste si z nej odniesli veľa nového. Pouličné jedlo už predsa len sprevádza ľudstvo dlhé tisícročia a rovnako tomu bude aj v ďalekej budúcnosti. Niet sa čomu čudovať, jedlo bude stále aktuálna téma a čoraz viac ľudí si potrpí na jeho kvalite. Tu sa vám snažíme prinášať aj my s našimi jedlami, ktoré okrem dvoch nových burgrov doplnili aj ďalšie špeciality, ako sú toasty a Poke Bowls, o ktorých viac sa dočítate v budúcom článku.