Vylepšená apka, nové inovácie a závan stredomoria | Novinky u Hajcera
5. septembra 2023Falošný list, cholera a odvážny kráľ. Toto je skutočný príbeh, ktorý stojí za legendou o prvej pizzi
Pizza Margherita je nepochybne jedným z najikonickejších jedál Talianska, no jej história je rovnako fascinujúca ako kontroverzná. Podľa legendy vznikla v roku 1889, keď kráľovná Margherita, manželka kráľa Umberta I., navštívila Neapol a vyžiadala si miestnu pochúťku. Pizzaiolo Raffaele Esposito z Pizzerie Brandi jej pripravil tri druhy pizze: jednu s bravčovým tukom, syrom caciocavallo a bazalkou, druhú s drobnými rybkami a tretiu s paradajkami, mozzarellou a bazalkou.
Práve táto posledná, údajne označovaná ako „pizza alla mozzarella“, sa stala favoritom kráľovnej a odvtedy nesie jej meno. Takýto príbeh dnes pozná takmer každý z nás a rozpráva sa z generácie na generáciu. Ale čo ak je to všetko len mýtus a pravda o pôvode pizze je úplne iná?
Historici sú voči legendám o kráľovnej a pozzaiolovi skeptickí, a to najmä pre rôznorodosť detailov, ktoré sa v jednotlivých verziách príbehu objavujú. Príbeh kráľovnej, ktorá si obľúbila pokrm obyčajných ľudí, má totiž až príliš rozprávkový charakter. Navyše, kombinácia ingrediencií, ktoré pripomínajú taliansku vlajku, bola pravdepodobne príliš výhodná na to, aby zostala nepovšimnutá v období, keď sa Taliansko ešte len formovalo ako jednotný národ. Poďme však pekne po poriadku.
Je pizza margherita len mýtus?
V čase, keď mal tento príbeh údajne vzniknúť, bolo Taliansko zjednotené len chvíľu. Politická integrácia krajiny v roku 1861 bola plná konfliktov a rozdielov medzi severom a juhom. Južné Taliansko, reprezentované Kráľovstvom oboch Sicílií, bolo dlho považované za zaostalé, no neskoršie historické analýzy ho vykreslili ako jeden z priemyselne najvyspelejších regiónov Európy.
Zjednotenie však nebolo len aktom politickej dohody, ale často násilným procesom. Povstania a revolty, najmä na juhu, boli tvrdým spôsobom potlačené. Historik Antonio Gramsci opisuje toto obdobie ako „železnú diktatúru“, počas ktorej tisíce farmárov a bývalých vojakov čelilo brutálnym zásahom novej vlády.
V tomto kontexte bolo vytvorenie národných mýtov, ako je legenda o Margherite, dôležitou súčasťou snahy o vybudovanie talianskej identity. Pizza, ako symbol jednoduchého jedla milovaného kráľovskou rodinou, mala tejto propagande významne napomôcť.
Bez ohľadu na pravdivosť príbehu, pizza Margherita sa stala globálnym symbolom talianskej kuchyne. Jej jednoduchosť, kombinácia kvalitných surovín a historický význam ju povýšili na jedlo, ktoré nepozná hranice.
Falošný list, cholera a odvážny kráľ
Ako bolo spomenuté už v úvode, podľa legendy sa tento ikonický pokrm zrodil počas kráľovskej návštevy Neapola v roku 1889, keď mala byť pizza špeciálne pripravená pizzaiolom Raffaelom Espositom na počesť kráľovnej. Ako sa však ukazuje, fakty a tvrdenia okolo tohto príbehu sú značne rozporuplné.
Král Umberto I a jeho manželka kráľovná Margherita navštívili Neapol v roku 1884, keď mesto sužovala ničivá epidémia cholery. Táto návšteva, ktorá mala ukázať odvahu a empatiu panovníkov, priniesla aj urbanistickú revolúciu v podobe projektu Risanamento, zameraného na modernizáciu infraštruktúry a zlepšenie hygienických podmienok. Kde sa tam teda zrazu v temnom období Talianska zrodila myšlienka prvej pizze?
Falošný list
Tradičný príbeh hovorí o tom, že v roku 1889 navštívila kráľovná Margherita Neapol, kde jej miestny pizzaiolo Raffaele Esposito pripravil pizzu v troch verziách. Mnohí historici dnes spochybňujú jeho podanie a naznačujú, že pizza mohla byť skôr produktom „politického marketingu“ ako spontánnym kulinárskym úspechom.
Táto verzia zahŕňa aj slávny „ďakovný list“ kráľovnej, ktorý sa ukázal byť falzifikátom. Práve tento list, podpísaný menom Camillo Galli, obsahuje chybu – Esposito je v ňom označený ako „Raffaele Esposito Brandi“, hoci muži v Taliansku si tradične neprijímali priezviská svojich manželiek.
Históriu listu možno vysledovať až do 30. rokov 20. storočia, keď Brandiho rodina, v snahe obnoviť popularitu pizzerie počas hospodárskej krízy, začala propagovať tento mýtus. Výsledkom bolo, že falšovaný list sa stal jedným z kľúčových pilierov príbehu o vzniku pizze margherity, ktorý si získal popularitu v turistických sprievodcoch, kuchárskych knihách a médiách.